Legionnaires' Houses and Villas on Ursínyho street in Bratislava SK-1224 : 

Segmented houses in pronounced colours and villas with ornamentation around the windows, by architects D. Jurkovič and J. Pacl. Built in 1924 for Czechoslovak Legionnaires.

Legiodomy a vilky na Ursínyho ulici v Bratislave

Recommended price: 15 Kč / 0.6 €

Categories :Art and Architecture ( A )
Region :Danubian Lowland and Little Carpathians ( DMK )
Administrative division :Okres Bratislava / Bratislavský kraj / Slovakia
GPS : 48°9'46.366"N, 17°7'18.1"E
Photo : Roman Delikát
SlovenskyLegiodomy a vilky na Ursínyho ulici v BratislaveČlenité domy výraznej farebnosti a vilky s ornamentami okolo okien od arch. D. Jurkoviča a J. Pacla. Postavené v r. 1924 pre československých legionárov.
ČeskyLegiodomy a vilky na Ursínyho ulici v BratislavěČlenité domy výrazné barevnosti a vilky s ornamenty kolem oken od arch. D. Jurkoviče a J. Pacla. Postavené v roce 1924 pro československé legionáře.
DeutschLegionärhäuser und Villen in der Ursiny-Straße in BratislavaGegliederte Häuser mit markanter Farbigkeit und Villen mit Ornamenten um Fenster herum vom Architekten D. Jurkovič und a J. Pacl. Erbaut im Jahr 1924 für die tschechoslowakischen Legionäre.
EnglishLegionnaires' Houses and Villas on Ursínyho street in BratislavaSegmented houses in pronounced colours and villas with ornamentation around the windows, by architects D. Jurkovič and J. Pacl. Built in 1924 for Czechoslovak Legionnaires.